Nacházíte se zde: Úvod Blog Znáte rozdíl mezi vegetariány a vegany?

Znáte rozdíl mezi vegetariány a vegany?

Veronika Klepaczova
30. 4. 2021
Znáte rozdíl mezi vegetariány a vegany?

Osnova:
Vegetariáni
A co vlastně vede člověka k vegetariánství?
Vegetariány lze rozdělit do více skupin:
Vegani

Ne každý z nás se živí smíšenou stravou. Nacházejí se mezi námi jedinci – a jejich stále víc – kteří preferují stravu rostlinnou, protože pochopili její zásadní význam a maso ze svého jídelníčku zcela vyřadili.

Někteří se masu vyhýbají z etických pohnutek, jiní třeba ze zdravotních, anebo nábožensko - kulturních důvodů. Ovšem přechod na rostlinnou stravu má svoje pravidla. Nejde rovnou ze dne na den změnit stravovací zvyklosti a myslet si, že to náš organismus zvládne bez problémů!

Je zapotřebí postupně přidávat rostlinné produkty, ubírat maso a nedostatek živočišné bílkoviny nahrazovat rostlinnou. Optimální doba přecházení z jednoho druhu stravování na jiný je cca dva měsíce.

Lidé, konzumující výhradně rostlinnou stravu, se nazývají vegetariáni, vegani, vitariáni, frutariáni.

Vegetariáni

Správně naplánovaná vegetariánská strava poskytuje dostatek potřebných živin v potravě, a to na obdobné úrovni jako mají lidští masožravci. Jen se každý musí o vegetariánském stravování poučit. Kdyby člověk jen vysadil maso a jeho cenné a lidskému organismu prospěšné látky ničím nenahradil, mohlo by to dopadnout fatálně.

Na druhé straně vegetariánský způsob života přináší tělu mnoho užitečného: úbytek na váze, snížení cholesterolu a krevního tlaku, eliminuje riziko rakoviny tlustého střeva, aj.

Avšak ve vegetariánské stravě nesmí chybět náhrady za to, co organismu poskytovalo maso: bílkoviny - sójové náhrady masa, šmakoun, různé druhy luštěnin, obilovin, klíčky, ořechy; vitamíny a minerály, ale i sacharidy a tuky - jinak hrozí oslabená imunita, zhoršená funkce štítné žlázy, chronická únava a dokonce i vypadávání vlasů a zhoršená pleť a pokožka.

Mnohdy je proto zapotřebí tyto – pro organismus cenné látky – dodávat tělu pomocí potravinových doplňků. Naštěstí v současnosti již existuje dostatečné množství různých náhražek masa, které dokáží pokrýt vše, co naše tělo potřebuje ke zdravému vývoji. Zodpovědní vegetariáni vyhledávají i poradenství nutričních specialistů.

A co vlastně vede člověka k vegetariánství?

Jsou-li rodiče zastánci vegetariánského stravování, je pravděpodobné, že jejich děti je v tom budou následovat.

Mnohým osobám maso vlastně ani nechutná. Dávají přednost dobře ochuceným omáčkám, zelenině, aj. Tito lidé však musí tělu dodávat dostatek bílkovin - přírodní či ochucené tofu, luštěniny, hnědá rýže, arašídové máslo, vejce, mléko.

V obilovinách má nejvyšší množství proteinů quinoa, která se dnes již řadí mezi superpotraviny /superfood/. A hned za quinou se řadí ovesné vločky a laskavec /amarantus/. Vysoký obsah bílkovin má sladkovodní řasa spirulina – až 20x víc než zelenina.

Etické, kulturní a náboženské důvody – vztah ke zvířatům jako k sobě rovným.

Zdravotní důvody – reduceriáni omezují živočišné produkty. Proč? V naší běžné stravě je příliš mnoho nasycených tuků a přídatných látek, což zatěžuje naše orgány a může být prvním krokem ke chronickým onemocněním. Živočišné produkty významnou měrou přispívají k ucpávání cév. Z takovéto výživy pramení i nadváha, a ta je dobrým podkladem pro některé choroby - cukrovka, mrtvice, kardiovaskulární onemocnění. Proto je eliminace živočišných produktů a zařazení rostlinných pokrmů více než žádoucí, neboť rostlinná strava má značný léčebný potenciál. Třeba při menopauze pomáhají ženám fytoestrogeny.

Vegetariány lze rozdělit do více skupin:

- ovovegetariánská strava – konzumují se vejce, ale ne mléčné výrobky
- laktovegetariánská strava – mléko je do jídelníčku zahrnuto, vejce nikoliv
- ovolaktovegetariánská strava – jí se vejce i mléčné výrobky, vyřazeno je pouze maso 

- polovegetariáni (semivegetariáni) – nejedí pouze červené maso, občasně konzumují ryby a drůbež
- reduktariáni/reducetariáni – významně omezují příjem masa
- pescetariáni – konzumují ryby a jiné maso nikoli; mléko, mléčné výrobky a vejce v jejich stravě zůstávají

Vegani

O veganském stravování lze hovořit nejen jako o druhu stravy, ale je to i filozofie a životní styl. Česká oficiální definice zní, cituji: „Veganství je způsob života, jehož snahou je v co největší možné a praktikovatelné míře vyloučit všechny formy využívaní zvířat a krutosti páchané na nich kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoli jinému účelu.“

Znamená to, že veganství se netýká jen stravy, ale všeho, při čem by člověk vykořisťoval zvířata a považoval je za zboží. Zvířata mají svá práva a etické veganství k nim má ochranářský přístup. Vegani neuznávají žádné morální ani logické důvody pro schvalování zvířecího utrpení a zabíjení zvířat. Odmítají vše, co pochází nejen ze zvířat zabitých, ale i živých.

Enviromentální veganství je soustředěno na ochranu přírody a odmítání živočišných produktů na základě myšlenky, že: „rybolov, lov, odchyt zvířat a farmy, konkrétně velkochovy, jsou environmentálně neudržitelné“.

Ve stravě ortodoxních veganů však není dostatek látek, potřebných pro jejich organismus. Ti totiž vynechávají nejen maso, ale i další produkty, jež mají živočišný původ: vejce, mléčné výrobky, včelí med, mateří kašičku, kasein, sádlo, syřidla, živočišné tuky, retinol. To však může mít neblahý dopad na tělesnou konstituci jedince, na mozek i psychický stav. Navíc vegani odmítají i živočišná additiva (kosmetické přípravky, živočišná barviva, atd.).

Zpět na přehled

Koupit VEGANUS

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup - doručení zdarma po celé ČR
499 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
499 Kč 424 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

O nás

Firma PRIMULUS Group se již několik let zaměřuje na výrobu a prodej špičkových doplňků stravy a kosmetických výrobků. Naším cílem je vždy vytvářet nejlepší produkty na trhu. Produkty, za které se nikdy nebudeme stydět a které budeme sami rádi používat.

Naší prioritou jsou především spokojení zákazníci. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru