Nacházíte se zde: Úvod Blog Vitariáni a frutariáni

Vitariáni a frutariáni

Veronika Klepaczova
30. 4. 2021
Vitariáni a frutariáni

K osobám, které změnily stravování masožravců a všežravců – anebo chcete-li jedlíků masa a konzumentů smíšené stravy - a přešly na jídlo rostlinné, nepatří jen vegetariáni a vegani, ale také vitariáni a frutariáni. Pojďme si jejich potravu a celkový životný styl představit.

1. Vitariáni

Vitariáni, anebo také raw vegani - to jsou osoby, které preferují takzvanou živou stravu, což znamená stravu syrovou - raw food, a to čerstvou nebo sušenou (avšak jen mírným teplem). Jedná se tedy o to, živit se pouze tím, co nám poskytuje sama příroda.

Tento výživový směr si už celosvětově zvolilo mnoho lidí, avšak zda je tato cesta úplně správná, ukáže zřejmě až čas, a to u každého jednoho z nich. Organismus, který byl léta zvyklý na tepelně upravované pokrmy, se s rostlinným syrovým jídlem srovnat může, ale také nemusí.

Vitariáni vyznávají základní myšlenku, že vše, co bylo upravováno pomocí teploty vyšší než cca 40 °C, se změní v neživou či mrtvou stravu, která ztrácí své původní vlastnosti (zejména hodnoty u enzymů) a místo prospěchu tak spíš organismus zatěžuje.

Co všechno tedy patří do vitariánského raw stravování? Zelenina, plody ovocných stromů i keřů, semena, ořechy, houby, byliny, listy; dále pak jsou to mořské řasy, sušené ovoce, za studena lisovaný olej. Základem jsou nakličovaná semínka, včetně zrní a luštěniny.

Je totiž známo, že při klíčení je v semeni a klíčcích nejvíce cenných látek, které se připravily pro výživu dané rostliny. A proto jsou pro člověka obrovským přínosem. Proteiny je nutné doplňovat například ze sójových bobů - tofu, anebo seitan, jehož základem je pšenice. Potraviny, označené BIO, vitariáni upřednostňují.

Syrová strava má své klady, ale i některé stinné stránky:

Pozitiva:
- při konzumaci syrové stravy se lépe pročišťuje organismus
- navíc není zatížen složitým trávením
- vitamíny a enzymy ze syrové potravy naše tělo lépe využívá
- upravuje se tělesná hmotnost
- upravují se kožní problémy, včetně ekzémů
- člověk je svěží a vitální

Negativa:
- řidší stolice
- nadýmání
- může dojít k oslabení sleziny
- velké množství živých potravin může vyvolat syndrom dráždivého trakčníku
- možný nedostatek bílkovin

Jsou i vitariáni, kteří nedávají přednost jen rostlinné stravě, ale konzumují i mléko a syrové maso. Ovšem tady je třeba si uvědomit, že tyto tepelně neupravené produkty mohou obsahovat různé bakterie a parazity, které by si mohli konzumenti zavléci do těla.

Pro zdravý tělesný i duševní vývoj vitariánů bylo vyvinuto mnoho receptů, aby jejich strava byla pestrá, a přitom byl dodržen raw styl. I v naší zemi již bylo otevřeno mnoho vitariánských restaurací a kaváren, kde si klienti mohou pochutnat jak na svíčkové, tak i třeba na vánočním cukroví ke kávě.

Divíte se tomu? Anebo myslíte, že je to nemožné? Opak je pravdou. Svíčková omáčka se tam vyrábí klasicky z kořenové zeleniny a zjemňuje se ořechovým mlékem. Jako příloha je místo houskového knedlíku peruánský knedlíček ze zeleniny. A maso tam prostě není. Anebo si můžete objednat kuře na paprice, kde maso je, ovšem vyrobené z pohanky. A chuť celému pokrmu stejně dodává koření a zelenina.

A jak třeba vyrobit vitariánskou polévku? Do marinované kořenové zeleniny se přidá tamari omáčka, mořská řasa, mléko z kešu ořechů, a třeba i houby. Nevaří se, zelenina nakřehne marinováním. A co třeba bramborový salát z topinamburů? Ten by se vám líbil? Přidáte k nim ředkev, hrášek a mrkev a doplníte majonézou z kešu ořechů.

Základem cukroví jsou zase dohladka rozmixované ořechy, semínka, rozinky a datle. Vitarián si může pochutnat i na bonbonech ze sušeného ovoce.

Protože strava je základem zdravého a vitálního života, je u ní zapotřebí přemýšlet. A to ať je smíšená, anebo pouze rostlinná. Kdo tak nečiní, mívá často problémy s nadváhou až obezitou a začnou se projevovat i některé zdravotní obtíže.

Pro vegetariánské, veganské i vitariánské stravování dokonce existují i kurzy, v nichž se mohou zájemci o správné rostlinné výživě poučit a zdokonalit se i v některých recepturách.

Rostlinná potrava je zcela určitě zdravější než hromady masa - jen si vzpomeňte, co se používá jako pomocná léčba při mnohých onemocněních? Vše z přírody, zejména bylinky!

Rostlinná strava je prevencí nemocí srdce, rakoviny žaludku i tlustého střeva, potíží s vysokým krevním tlakem a cholesterolem. Přechod ze smíšené stravy na rostlinnou vyžaduje ale velkou míru zodpovědnosti ke svému zdraví, a to u každého jednotlivce.

Tělo totiž potřebuje proteiny, tuky, sacharidy, vitamíny, enzymy, vlákninu, minerály, stopové prvky a mnoho dalších cenných látek, které mu musíme zajistit. A nedostane-li je z masa, musí je dostat z rostlin, anebo z doplňkových výživových přípravků.Při vyloučení masa ze stravy se musí nějak nahradit proteiny, železo, jód, vápník, zinek, vitamín D a B12 (ten v rostlinné potravě obsažen není), omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny; tyto látky jsou nezbytné pro zdravou cévní a nervovou soustavu a také pro imunitní systém.

A také by bez nich došlo k fatálnímu oslabení svalstva a k chudokrevnosti. Je-li B12 v deficitu, hrozí riziko kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice i Alzheimerovy choroby.

Nedostatek nukleotidů z masa, které jsou základním buněčným stavebním kamenem, se musí nahradit z rostlinné stravy. Aby věděl člověk jak, musí o alternativním rostlinném stravování mnohé vědět. A to nejlépe ještě před tím, než se do něj pustí.

Abychom vám cestu k němu usnadnili, v některých dalších článcích se k tomuto tématu vrátíme a budeme vás informovat podrobněji o správných zásadách lidských býložravců.

2. Frutariáni

Ke skupině vitariánů patří i frutariáni – jak je ze samotného názvu patrné, stravují se pouze syrovým ovocem. Avšak tato strava samotná je pro zdravý organismus nedostatečná a měly by se při ní užívat doplňky stravy.

K rostlinné stravě patří i makrobiotické pokrmy. Jejich základem jsou celozrnné obiloviny, tepelně upravená a kvašená zelenina. Kromě masa je vyloučeno i mléko a mléčné výrobky. Makrobiotici nekonzumují ani brambory, rajčata, papriky, lilek. Důraz kladou na využití místních zdrojů.

Zpět na přehled

Koupit VEGANUS

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup - doručení zdarma po celé ČR
499 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
499 Kč 424 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

O nás

Firma PRIMULUS Group se již několik let zaměřuje na výrobu a prodej špičkových doplňků stravy a kosmetických výrobků. Naším cílem je vždy vytvářet nejlepší produkty na trhu. Produkty, za které se nikdy nebudeme stydět a které budeme sami rádi používat.

Naší prioritou jsou především spokojení zákazníci. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru