Nacházíte se zde: Úvod Blog Mají vegetariáni a vegani dostatek vitamínu B12?

Mají vegetariáni a vegani dostatek vitamínu B12?

Veronika Klepaczova
27. 5. 2021
Mají vegetariáni a vegani dostatek vitamínu B12?

Tentokrát se zaměříme na vitamín B12 čili kobalamin (tento název vznikl snad proto, že B12 jako jediný z vitamínů obsahuje i kov, a to kobalt).

Tento vitamín je obsažený pouze v potravinách živočišného původu, a to hlavně v těch, které obsahují hodně bílkovin (játra, treska, maso, mléko, jogurt, vejce, sýry).

Pro lidský organismus je optimální získávat B12 z přirozeného zdroje, to znamená ze stravy. U vegetariánů a veganů je však obtížné tímto způsobem vitamín tělu dopřát. Část vegetariánů alespoň konzumuje mléko a vejce, eventuálně ryby, takže určité procento kobalaminu jejich organismus obdrží. Avšak co vegani, vitariáni, frutariáni? Jim nezbývá, než k doplnění B12 využívat výživové doplňky.

Ty je možné zakoupit ve formě tablet nebo kapek. Doporučená denní dávka vitamínu B12 je 2,4 mikrogramů a není radno jeho příjem podceňovat.

Jestliže bude mít tělo vitamínu B12 nedostatek, mohlo by to vyústit až do závažných zdravotních problémů.

K čemu tedy přesně B12 slouží?

- K normální funkci nervového systému. Jeho úkolem je produkce myelinu, který je hlavní stavební složkou bílé hmoty míchy a mozku.
- Je nezbytný pro tvorbu červených krvinek v kostní dřeni.
- Účastní se metabolismu všech tělesných buněk.
- Má důležitou úlohu při syntéze RNA a DNA.
- Je potřebný pro správný růst a zdravý vývoj dětí! Na to by měli rodiče svých vegetariánských a veganských potomků myslet. Poznámka: pokud má matka nedostatek vitamínu B12 při kojení, je pravděpodobné, že jeho deficitem bude trpět i dítě, což by mohlo vyústit až do problémů v oblasti psychomotorického vývoje.
- Působí jako prevence před chudokrevností.

Jak se deficit kobalaminu pozná?

Příznaků je hned několik, mohou se projevovat jak jednotlivě a postupně se přidávat, anebo jich může být i několik současně:

- Dlouhodobější nedostatek energie, pocit únavy a vyčerpání – nedostatek vitamínu B12 totiž způsobuje zpomalování metabolismu.
- Snížení krevního tlaku v důsledku anémie.
- Snížení činnosti štítné žlázy.
- Zhoršení paměti – chybí-li organismu B12, nevytváří se dostatek spojů mezi mozkovými buňkami.
- Psychické problémy, deprese.
- Nesprávná funkce nervového systému (např. brnění v místech nervových zakončení).

Závěr

Někdy může mít i osoba s dostatečným přísunem vitamínu B12 příznaky jeho nedostatku. To proto, že jedinec může trpět některými poruchami, které deficit zapříčiňují. Jde třeba o poruchu tenkého střeva, anebo nedostatek proteinů, které jsou pro vstřebávání tohoto vitamínu nezbytné.

Kromě veganů a vegetariánů se nedostatek vitamínu B12 objevuje u osob starších 50 let (menší množství žaludečních kyselin a pepsinu v žaludku). Lidé nad 65 let mívají deficit vitamínu B12 ještě vyšší.

A proto i vegetariáni a vegani ve vyšším věku by měli myslet na to, že je nutné v organismu neustále kobalamin doplňovat a tak si zajišťovat jeho - alespoň minimální - denní dávku.

Zpět na přehled

Koupit VEGANUS

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup - doručení zdarma po celé ČR
499 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
499 Kč 424 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

O nás

Firma PRIMULUS Group se již několik let zaměřuje na výrobu a prodej špičkových doplňků stravy a kosmetických výrobků. Naším cílem je vždy vytvářet nejlepší produkty na trhu. Produkty, za které se nikdy nebudeme stydět a které budeme sami rádi používat.

Naší prioritou jsou především spokojení zákazníci. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru